Sadno zelenjavni zajtrk – vlaknine za zdrav začetek dneva

Sadno zelenjavni zajtrk - vlaknine

Ste si v tem tednu kakšno jutro privoščili sadni oz. sadno zelenjavni zajtrk? Če še ne, potem je današnji dan pravšnji, da vanj vnesete vitamine, vlaknine in druge telesu prijazne snovi, ki bodo pospešile vašo prebavo in preprečile poškodbo črevesne sluznice. Sadje je namreč bogato z vlakninami, ki so še kako zelo pomemben sestavni del naše vsakodnevne prehrane. Vlaknine so sestavni del večine živil, ki so rastlinskega izvora in se med potovanjem skozi usta, pa vse do debelega črevesja, kemično ne spremenijo. V debelem  črevesju pa mlečnokislinske bakterije te vlaknine končno prično razkrajati, saj se z njimi – vlakninami – hranijo. Na tak način se mlečno kislinske bakterije namnožijo in ustvarijo rahlo kislo okolje, kar prepreči razvoj patogenih bakterij v debelem črevesju, ki so našemu zdravju škodljive.

Vlaknine – zakaj jih potrebujemo v prehrani?

Vlaknine, ki jih najdemo predvsem v lupinastemu sadju, žitu ter zelenjavi ter sadju nasploh, pomagajo pri odvajanju blata, saj balastne snovi dražijo črevesno steno ter s tem pospešujejo peristaltiko – gibanje črevesja. S tem preprečujejo, da bi se škodljive snovi, nastale med prebavo hrane, vsrkale skozi steno črevesja, hkrati pa preprečujejo tudi nastanek srčno žilnih bolezni ter črevesnih obolenj.

Kje najdemo največ vlaknin?

  • Živila, ki vsebujejo na 100 g največ vlaknin, so:
  • žita: žitni otrobi, pšenična zrna, ržena zrna, koruza, tudi pšenični kalčki
  • lupinasto sadje: kostanj, orehi, lešniki, indijski oreh, arašidi, pistacije
  • zelenjava in sadje: kosmulje, jabolka, rdeči ribez, kislo zelje, korenje
  • V katerem delu dneva naj bi zaužili vlaknine?

Načeloma je priporočljivo, da vlaknine zaužijete ob vsakem obroku, vendar bodite pozorni na to, da jih ne boste zaužili preveč. Tako si lahko vlaknine v obliki sadja in zelenjave privoščite že v obliki sadno-zelenjavnega zajtrka, vendar ne prezgodaj! Ko vstanete, najprej popijte dovolj tekočine, najboljše kar tople vode – 0,25 – 0,5 l, nato počakajte pol ure do uro (v tem času si lahko omislite lažjo jutranjo telesno vadbo v obliki hoje ali npr. tibetanskih vaj) in si nato privoščite sadni zajtrk – obrok, obogaten ne le z vitamini in minerali, pač pa tudi z vlakninami.

Sadju lahko dodate tudi lupinasto sadje ter žita, če pa boste v skodelo s sadjem dodali še kosmiče (npr. ovsene), te pred tem pol ure do uro namakajte v vodi, da bodo postali bolj voljni. Ovseni kosmiči bodo pripomogli tudi k odvajanju vode, hkrati pa bodo ljudem, ki imajo povišano raven holesterola (če jih bodo zaužili cca 1 lonček oz. skodelico na dan) znižali raven skupnega holesterola kar za četrtino.

Oglejte si še:

  • Vam je bil prispevek Sadno zelenjavni zajtrk – vlaknine za zdrav začetek dneva všeč? Podelite ga še s svojimi prijatelji. Imate tudi sami kakšen okusen in zdravju prijazen recept za pripravo dobre jedi, ki ga želite podeliti z bralci te spletne strani? Ali pa imate kakšno vprašanje oz. komentar? Vašega sporočila bomo veseli na info@zdrava-prehrana.info. Recept bomo z veseljem objavili na spletni strani Zdrava prehrana in na Facebook strani ter vas podpisali kot avtorja članka.
  • Imate storitve ter izdelke ali pa ponujate izobraževanja, ki so namenjeni skrbi za telo ter bolj zdravemu načinu prehranjevanja in bivanja ter bi radi na spletni strani Zdrava prehrana, ki ima že preko 10.000 unikatnih obiskovalcev mesečno, objavili vabilo za kakšen tečaj, delavnico ali izobraževanje s področja bolj zdravega načina življenja? Pišite nam na info@zdrava-prehrana.info in dogovorili se bomo za sodelovanje.

Deli s prijatelji/Share

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Powered by WordPress | Designed by: seo service | Thanks to seo company, web designers and internet marketing company

Recepti | Zdrava prehrana